Portal Randkowy

Poznaj języki miłości!

Świadome budowanie związku wymaga zaangażowania obu stron. Gary Chapman wyróżnił 5 sposobów na wyrażanie uczuć. Nazwane zostały one językami miłości. Według Chapmana każdy z nas posługuje się w szczególności jednym z nich. To nim przede wszystkim okazujemy miłość i sami jesteśmy najbardziej szczęśliwi, gdy go doświadczamy. Podział stworzony przez Chapmana prezentuje się następująco:

1. Język słowa – osoba posługująca się tym językiem miłości uważa za najważniejsze afirmacje, pochwały i docenienie. Dopiero to co zostanie wypowiedziane, zaczyna dla niej istnieć. Osoba taka w pierwszym odruchu okazywania miłości, posłuży się całą gamą miłych słów. Jej partner powinien wiedzieć, że wypowiedziane “Kocham Cię” lub list z czułymi słowami, będą dla niej znaczyły więcej niż niejeden rzeczowy prezent.

2. Język dotyku – przeważanie tego języka miłości sprawia, że osoby czują się najbardziej kochane w ramionach drugiej połówki. Istotne są również trzymanie się za ręce, masaż pleców, czy niewinne dotknięcie ramienia. Jeśli widzisz, że Twój partner/ partnerka całą randkę pragnie być jak najbliżej Ciebie, to następnym razem zapewnij mu/jej jak najwięcej okazji do tego. Zobaczysz, że nazwie tą randkę “niezapomnianą”.

3. Język prezentów – bywają osoby, które mają potrzebę potwierdzania miłości poprzez obdarowywanie drugiej połówki. Same także są najbardziej szczęśliwe w momencie kiedy dostają drobne lub większe prezenty. Jeśli boisz się, że z taką osobą, Wasz dom będzie zastawiony różnego rodzaju mniej lub bardziej potrzebnymi prezentami, zastanów się czym możesz zastąpić rzeczy materialne. Jako prezent może sprawdzić się np. wspólny wypad do kina, na kolację, bon do spa, albo nowa gra na komputer.

4. Język służby – największe wrażenie sprawia na takich osobach okazywanie im pomocy i dokonywanie czynów świadczących o wzajemnym oddaniu. Zalicza się do tego np. wspólne przygotowywanie posiłków, dbanie o ukochaną osobę w chorobie, pomoc przy projektach, czy niekiedy wyręczenie w drobnych sprawach. Będąc z taką osobą w związku doświadczysz od niej wiele dobroci i poświęcenia, ale pamiętaj, że ona, aby czuć się w pełni kochaną potrzebuje tego samego.

5. Język wartościowego czasu – zazwyczaj przeważanie tego języka miłości wiąże się z niezwykłą kreatywnością. Taka osoba ma silne poczucie, że budujecie związek dopiero w momencie, kiedy razem działacie na różnych płaszczyznach życia. Nie wystarcza jej oglądanie całą noc filmów leżąc wygodnie na łóżku. Język miłości podpowiada takiej osobie, aby wyciągać drugą połówkę i sprawdzać się nawzajem w działaniu. Zalicza się do tego: wspólne gotowanie, praca nad projektami, czy wycieczki.

Poznanie, jakie języki miłości dominują w Waszym związku, pozwoli Wam lepiej dbać o Waszą miłość i uniknąć wielu błędów. Wiedza ta będzie przydatna przy decydowaniu, jak spędzać wspólnie czas, aby każda ze stron czuła się jak najbardziej komfortowo i kochana.