Portal Randkowy

5 typowych zachowań nadopiekuńczego partnera

Troska i opieka to dwa obowiązkowe elementy udanego związku. Jednak nadopiekuńczość w żadnej formie nigdy nie jest dobra. Jeśli czujesz, że twój partner jest wyraźnie nadopiekuńczy, koniecznie zapoznaj się z tą listą pięciu typowych zachowań, które powiedzą Ci, że twój partner zachowuje się zdecydowanie zbyt troskliwie w stosunku do Ciebie!

Ciągła kontrola

Ciągła kontrola jest częstym elementem toksycznych związków, do których możemy zaliczyć też relacje z nadopiekuńczą osobą. Jednak w naszym przypadku nie chodzi absolutnie o kontrolowane twojego życia w celu ograniczania Cię czy dominowania w nim, a raczej o ciągłe sprawdzanie, czy wszystko z Tobą w porządku, czy osoby, z którymi się przyjaźnisz, są dla Ciebie odpowiednia i czy twój szef traktuje Cię z szacunkiem. Nie ma to również niczego wspólnego z brakiem zaufania, wręcz przeciwnie, nadopiekuńczy partner będzie przekonany, że ufa Ci bezgranicznie.

Denerwowanie się, gdy nie odpisujesz od razu

Osoby nadopiekuńcze chcą być ze swoimi partnerami w stałym kontakcie. Co kilka minut będą do Ciebie pisać albo dzwoni, a jeśli nie odpowiesz po upływie kilkunastu minut, zaczną się naprawdę martwić i denerwować. W skrajnych przypadkach mogą nawet powiadomić policję, jeśli nie meldujesz się, że jesteś bezpieczna na spotkaniu z koleżankami. Takie zachowanie potrafi zmęczyć i prędzej czy później nastawi was przeciwko sobie, bo osoby nadopiekuńcze mają również skłonność do wyolbrzymiania problemów i szukania na siłę dowodów na nawet najdziwniejsze teorie.

Namawianie do jak najszybszego poznania twoich bliskich

Osoba nadopiekuńcza będzie chciała od razu poznać wszystkich z twojego najbliższego otoczenia, a z czasem też z tego dalszego. To mocno wiąże się z potrzebą kontroli i ciągłego upewniania się, że wszystko jest ok. Czasami może jednak zdarzyć się, że twoi znajomi czy rodzina mu się nie spodobają, a wtedy może zacząć nastawiać Cię przeciwko nim. W takiej sytuacji często będzie wytykał ich błędy i hiperbolizował zachowania, które uważa za niewłaściwe. Taki partner będzie przekonany, że jest jedyną osobą, która wie, co jest dla Ciebie dobre i nigdy nie wysłucha w pełni twojego zdania.

Ciągła próba znalezienia Ci lepszych opcji

Lepsze opcje to po prostu coś, co wydaje się nadopiekuńczemu partnerowi lepsze dla twojego rozwoju i samopoczucia. To może być oferta lepszej pracy albo nowi znajomi, na których przypadkowo wpadliście na ulicy. Zazwyczaj będzie się to ograniczało po prostu do wskazania Ci takich opcji, ale czasem możesz znaleźć się w miejscu, w którym twój partner organizuje Ci przyszłość bez porozumienia z Tobą. W takim wypadku, jeśli się na to nie zgadzasz, musisz dokładnie wyznaczyć granicę i wyjaśnić, dlaczego nie życzysz sobie, aby układał twoje życie za Ciebie.

Próby decydowania za Ciebie

To nie tyczy się tylko wspomnianych wyżej „lepszych opcji”, tylko całego waszego życia razem. Bez względu, czy chodzi o zakup jakiejś błahostki, czy naprawdę istotne dla Ciebie decyzję, twój partner będzie dążył do tego, żebyś powierzyła mu możliwość wyboru albo nawet zrobi to sam za twoimi plecami. Jeśli dochodzi do tego w waszej relacji, to znak, że należy ją zakończyć albo zacząć mocno nad nią pracować. Czasami osobom nadopiekuńczym mogą pomóc doświadczeni terapeuci, którzy pomogą im dostrzec problemy, jakie sprawia ich zachowanie.